Panelákovým bytům může drobná rekonstrukce vždy jen prospět. Kromě čerstvě nabílených zdí nebo nového nábytku může výrazně pomoci i nová podlaha. Mimo estetické stránky zvažte i funkčnost podlahy. A když bydlíte v paneláku, Vašimi prioritami při výběru bude především nízká hlučnost, snadná údržba, konstrukční výška a také mechanická odolnost podlahy.

Podlahy do paneláku jako dlouhodobá investice

Investice do podlahy je dlouhodobá záležitost, proto je při výběru nutné zvážit kvalitu a zároveň vzhled, který vás neomrzí ani po několika letech. Podlaha se nemění tak často a jednoduše jako například barva stěn nebo nábytek, proto je potřeba ji vybírat obezřetně a s rozvahou. Podlaha by měla být v neutrálnějších barvách, které se lépe přizpůsobí různým barevným odstínům stěn, světlu ve vaším bytě a bytovým doplňkům.

Navíc výzkum potvrzuje, že v domácnosti má dřevěná podlaha pozitivní vliv na hodnotu a prodejnost nemovitosti. Především pokud vydrží a má neutrální design.

Podlahy do paneláku jako dlouhodobá investice
hluk podlaha v paneláku

Hluk a podlaha

Určitě se shodneme na tom, že dusání, klapání podpatků a jiný hluk, může být velmi nepříjemný a rušivý. V takovém případě, je vhodné se zaměřit na odhlučnění stropu a podlahy. Nejčastěji používanými materiály bývá PVC, plovoucí laminátová podlaha, případně parkety. V menší míře pak přírodní linoleum či vrstvená dřevěná podlahovina.

Obecně však platí, že za nejtišší jsou považovány celoplošně lepené podlahy, nejlépe s korkovou podložkou. Absencí vzduchové mezery u nich totiž nedochází k tak výraznému dunění. Pokud volíte dlažbu, nedávejte ji přímo na panelu. Jinak vaši sousedi budou slyšet i jak klapou psovi drápky.

Klima v bytě

Suchý vzduch, který je podmínkou u většiny podlah, může být problém, na který narazí mnoho lidí. Samozřejmě dlažba snese extrémně nízkou vlhkost. Téměř nikdo si nepořídí dlažbu do panelového obýváku, ale developeři rádi ji volili jako základní materiál na podlahu do roku 2005, proto můžeme takové případy potkat i do dneška.

Lepší volbou je například podlaha s integrovanou podložkou. Jestliže však máte doma velmi nízkou vzdušnou vlhkost, vyhněte se raději masivnímu dřevu. Jde o typ podlahové krytiny, která může markantně sesychat a tvořit nevzhledné spáry. Nejlepším řešením bude vícevrstvá podlaha, jejíž vrstvy nedají dřevu sesychat.

Údržba podlah v bytě

Údržba podlah v bytě

Při výběru podlahy myslete také na péči o podlahu a její čištění. Dřevěné podlahy musíte udržovat bez prachu a špíny, proto musíte je pravidelně luxovat. Písek a kamínky totiž mohou podlahu poškrábat. Dřevěná podlaha se nesmí umývat příliš často. Laminátová podlaha se udržuje a čistí podle podobných zásad jako dřevěné podlahy.

Také byste měli omezit mokré způsoby čištění, které mají za následek zčernání hran ve spojích. Musíte se vyhnout i aplikaci různých leštidel – čím je podlaha lesklejší, tím jsou stopy nohou na ní viditelnější. Vinylová podlaha se snadno čistí běžným smetákem, vysavačem nebo vlhkým mopem. Na čištění lze použit neagresivní čisticí prostředky, ale zase na podlaze nikdy nesmíte nechávat kaluže vody. Čištění dlažby je jednoduché, nevyžadují žádnou speciální údržbu. Na čištění se používají dostupné také neagresivní čisticí prostředky.

Jednotlivé podlahy pro jednotlivé místnosti

Každá místnost v bytě má specifickou náročnost užívání. Koupelna je místností, která je nejvíce vystavena zvýšené vlhkosti vzduchu a přímému kontaktu podlahy s vodou.

Jednotlivé podlahy pro jednotlivé místnosti

Podlaha v kuchyni musí častěji odolávat mechanickému poškození v důsledku pádu předmětů, ale i nehodám s vylitými tekutinami. Neznamená to však, že v koupelně a kuchyni musí být pouze podlaha z dlažby. V současnosti je například stále v kurzu propojení kuchyně s obývacím pokojem. Interiéroví designéři však už nedoporučují použít dvě různé krytiny, ale jen jednu, která prostor sjednotí a opticky zvětší.

Do dětského pokoje volte podlahu příjemnou na dotyk, protože děti tráví hodně času hrou na podlaze. Ale nesmíte také zapomenout na hluk z dětského pokoje a také pády i větších předmětu.

V dobrém podlahovém centru vám doporučí jakýkoliv druh podlahy i do náročnějšího prostředí. Například v dnešní době existují vícevrstvé dřevěné podlahy, které se nebojí vlhkosti a tekutin, a proto daný druh podlah může být položen i v koupelně.

Druhy podlah vhodné pro byty v panelových domech

Bydlení v panelovém domě má svá pro i proti. Stejně to platí pro podlahy, které jsme již zmínili. Teď se podíváme na plusy a minusy každé z těchto podlah.

Masivní dřevěné podlahy

Podlaha z masivního dřeva je pokládána prkny nebo bloky, které jsou frézovány z jediného kusu dřeva, obvykle z tvrdého dřeva. I když je často k dispozici i borovice. Podlahy ze skutečného dřeva jsou vysoce ceněny jak kvůli svému dobrému vzhledu, tak i kvůli dlouhé životnosti.

Výzkum potvrzuje, že v domácnosti má skutečná dřevěná podlaha pozitivní vliv na hodnotu a prodejnost nemovitosti. Dřevěné podlahy se také snadno čistí a protože nemohou nést pyl, mazlíčky nebo jiné alergeny, poskytují také významné zdravotní přínosy.

Je nutno zmínit, že před asi 30 lety byly téměř všechny dřevěné podlahy vyrobeny z masivního dřeva. Původně se daná podlaha používala pro konstrukční účely a byla instalována kolmo k dřevěným nosným trámům budovy (nosníkům). Dnes se masivní dřevo často používá pro sportovní účely a také v mnoha tradičních dřevěných blocích, mozaikách a parketách.

Ideální prostředí pro dřevo (i pro člověka) je teplota kolem 20 – 25 °C a vlhkost vzduchu 50 až 60 %. Výrazné změny těchto hodnot způsobí sesychání nebo naopak nabobtnání podlahy.

Plusy

  • Nalepené parkety s tloušťkou kolem 20 mm mají dlouhou životnost, protože je lze až 4 až 5 krát obrousit a znovu přelakovat
  • Při pevném nalepení velmi dobré zvukově izolační vlastnosti
  • Při montáži na hranoly palubkovým způsobem lze snadno zabudovat tepelnou izolaci

Minusy

  • Palubkové podlahy při chůzi praskají
  • Podle druhu dřeva jsou až několikanásobně dražší než jiné řešení
  • Náročnější na údržbu než keramická dlažba, i finančně
  • Čas od času je nutné je přebrousit a přelakovat, respektive voskovat nebo olejovat
  • Potřeba dodržovat přiměřené klima v místnosti

Vícevrstvé dřevěné podlahy

Vícevrstvé podlahy jsou ideální dřevěnou podlahovou krytinou především pro pokládku na podlahové topení. Je alternativní variantou dřevěné podlaze. Nabízí také stejné zdravotní přínosy jako dřevěná podlaha, přidají vašemu domovu stejnou hodnotu a vydrží stejně dobře.

Když řekneme “vícevrstvé podlahy”, zní to nepřirozeně a kdybychom mluvili o umělé podlaze. Ale ve skutečnosti pojem “vícevrstvá podlaha” říká o tom, že podlahu tvoří desky vyrobené z více vrstev dřeva místo jedné masivní vrstvy. Vrchní vrstva daného typu podlahy je otěrová vrstva nebo lamela. Je obvykle ze tvrdého dřeva.

Základní vrstva je obvykle z měkkého dřeva nebo vícevrstvé překližky, i když občas taková může být z více vrstev tvrdého dřeva. Všechny vrstvy jsou spojeny dohromady tak, aby dřevní vlákna každé z nich směřovala do správného úhlu. Potom na nižší vrstvě ale směřují do opačného úhlu, takže je prakticky nemožné, aby se deska rozšiřovala nebo zmenšovala.

Plusy

  • Velký výběr vzorů a druhů dřeva, formátů a povrchové úpravy
  • Ve vyhotovení plovoucí podlahy velmi jednoduchá montáž
  • V porovnání s palubovkami jsou cenově výhodné
  • Nízká stavební výška – tudíž nízký tepelný odpor
  • Lze použit i na podlahové vytápění
  • Většina výrobků je předpracovana
  • Většinou šetrné ke stromům, protože v jejích výrobě se používá méně tvrdého dřeva s pomalým růstem

Minusy

  • V případě plovoucí podlahy omezena zvuková izolace, ale dá se použit na to korek
  • Lze je obrousit jen 1 až 2 krát, pak tento parametr zaleží na tloušťce dýhy

Dlažba

Podlaha z keramické dlažby je velmi častou volbou zejména v rodinných domech. Výhodami keramické dlažby jsou především její odolnost a životnost. Podlaha vydrží desítky let, aniž by se nějakým způsobem znehodnotila. V létě příjemně chladí, v zimě (v případě podlahového vytápění) má velice dobré vodivé vlastnosti.

Plusy

  • Rozmanitý design
  • Vhodná na podlahové vytápění
  • Téměř neomezená životnost
  • Odolnost proti vodě a chemikáliím
  • Snadná údržba
  • Nehořlavá, ekologická
  • Vhodná pro alergiky

Minusy

  • Nákladné a komplikovanější kladení
  • Tvrdá, většina povrchů kluzká
  • Bez podlahového vytápění studená
vinyl v obýváku

PVC nebo vinyl

Vinylové podlahy poskytují ideální uživatelské vlastnosti. Existuje velké množství různých vzorů, barev a textur vinylových podlah, které si můžete vybrat. To dělá z vinylu snadný způsob, jak najít podlahu, která bude dokonale odpovídat vašim představám a přáním.

Použitím nejnovějších 3D zobrazovacích technologií jsou dnes výrobci schopni přijmout fotografický obraz z přírodních materiálů a přenést jej přímo na dílce. Prostřednictvím procesů, jako jsou ražba v tisku a laserové gravírování, je poté každý dílec jednoznačně embasován, aby odpovídal požadované struktuře.

Vzhledem k povaze podlahy odolné proti vlhkosti se povrch snadno čistí a udržuje. Tento materiál nevyžaduje nic jiného než pravidelné čištění a údržbu. Vinylová podlaha je odolná a skvělá pro části vašeho domova s vysokým provozem. Tento typ podlahy může být použit ve skoro každé místnosti vašeho domova, a to i v kuchyni a koupelně.

Plusy

  • Snadná údržba
  • Vhodné i do vlhkého prostředí
  • Příjemné na dotyk, měkký a teplý povrch
  • Jednoduché ukládání
  • Neobvykle velký výběr dekorů
  • Cena
  • U lamel jednoduchá montáž díky záskočkovému mechanismu

Minusy

  • Možnost poškození proseknutím
  • Levnější modely časem zmenšují svůj objem
  • Opotřebované plochy nelze renovovat
  • U levných variant ekologická zátěž

Celoplošné koberce

Celoplošné koberce představují klasiku, která v současnosti ustupuje plovoucím podlahám. Nejčastěji se vyrábějí z polyamidového vlákna barveného ve hmotě, což zaručuje jejich mimořádnou odolnost proti otěru a stálobarevnost.

Velkoplošné koberce do bytu

V nabídce jsou také kobercové čtverce, které se používají zejména tam, kde se předpokládá opotřebení jen určité části pokladené plochy. Jejich výhodou je to, že opotřebované kusy se dají snadno vyměnit. Podklad pod kobercem by měl být rovný, pevný a čistý. Hrbolky a nečistoty pod kobercem se často vyrýsují, čímž ho mohou trvale zdeformovat nebo poškodit.

Plusy

  • Rychlé kladení
  • Výborné tepelné a zvukově izolační vlastnosti
  • Útulnost a příjemný dojem
  • Široký výběr materiálů na komfort nebo vysokou zátěží

Minusy

  • Usazování prachu
  • Kratší životnost
  • Problematická údržba
  • Nasákavost

Čerpejte inspiraci a rady každý týden

Přinášíme prověřené tipy a rady, které zaručeně fungují a stojí za vyzkoušení a nejen ze světa podlah. Novinky v technologiích a ze všech oblastí staveb.

    Nemějte obavy, spam také nenávidíme! Můžete se kdykoli odhlásit.

    Napsat komentář

    Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *