Dnes na trhu jsou tisíce a tisíce druhů podlah a všechny druhy mají své vlastnosti. A jedna z takových vlastností je způsob instalace podlahy: plovoucí podlaha nebo lepená podlaha. Následující seznam výhod a nevýhod by vám měl pomoci při správném výběru.
První věc, kterou byste však měli udělat, je zkontrolovat, jaké máte stropní konstrukce. Poměrně často developer určuje pravidla, která upravují způsob instalace podlah z tvrdého dřeva a také stanovuje typ zvukové izolace. Začněme plovoucí podlahou.
Plovoucí podlaha
Pojem „plovoucí podlaha“ se vztahuje na způsob instalace. Plovoucí podlaha se pokládá na podložce a není předem připevněna k podkladu. Kdybychom řekli to jednoduše: “gravitace v podstatě tlačí podlahu dolů”.
1. “Plovoučka” je levnější než alternativní lepená podlaha kvůli kratší době instalace a minimálním nákladům na lepidlo.
2. Další výhodou je snadnější instalace zejména pro lidi, kteří rádi všechno dělají svépomocí.
3. Plovoucí podlaha je tišší pro vaše sousedy, kteří bydlí pod vámi. Dvě vzduchové kapsy mezi podlahou i podkladem a mezi podkladem i betonem narušují přenos zvuku mezi vámi a vašimi sousedy.
4. Hotová plovoucí podlaha se při chůzi může trochu prohnout. Nebojte se, pohyb podlahy je třeba očekávat, protože se podlaha montuje na měkkém podkladu, ale samozřejmě velikost vychýlení nesmí být nadměrná. 3 mm jsou přijatelné pro daný typ podlah.
5. Musíte brát na vědomí, že vaše betonové podloží by mělo být řádně vyrovnáno, než podlaháři začnou s pokládkou. Před zahájením instalace byste v betonu neměli mít žádné náhlé kapky nebo rýhy. Pokud nebude mít podlahu vyrovnanou, tak tyto “jámy” mohou způsobit větší pohyb podlahy a později vést k problémům.
6. Důležité jsou i zvukové podložky anebo další vrstva podlahy. Na trhu je mnoho podkladů se zvukem, každá s vlastními klady a zápory. Vyhledejte parametr produktu IIC (třída izolace nárazu). Tento parametr měří množství zvuku generovaného nárazem (šlápnutí nohou, padání předmětu) přenášejícím se betonovým podkladem do prostoru. Čím vyšší je číslo IIC, tím menší je přenos zvuku. Dalším parametrem je STC (třída přenosu zvuku), která měří okolní zvuky, jako jsou hlasy nebo šum z televizoru. Existuje mnoho společností, které nabízejí výrobky s koeficientem STC a IIC, které si nárokují čísla mezi 54 a 73. Ale musíte si pamatovat, že podložky mohou dosáhnout tak vysokých akustických výsledků pouze při testování ve spojení s podkladem a podlahou.
Lepená podlaha
Tento typ podlahy je jeden z nejstarších a považuje se za silnější a pevnější pod nohama podlahu. Důvodem je, že konstrukce podlahy neumožňuje pohyb nebo mírné vychýlení.
1. Představte si, že zvuk, když jdete po podlaze, je „tupým buchnutím“, na rozdíl od jasnějšího „klepacího“ zvuku plovoucí podlahy. A tak zvuk lepené podlahy je obvykle tišší, protože se odráží méně hluku zpět do místnosti, ve které se nacházíte.
2. Lepení jako proces je dražší, protože je náročnější na instalaci. Samotné lepidlo značně zvyšuje náklady. Je-li požadována zvuková bariéra, je třeba ji nejprve nalepit na beton, pokud podlaha nemá speciální vrstvu proti hluku (ale dnešní době většinou již takovou vrstvu mají).
3. Odstranění lepidla z hotové zašpiněné podlahy je těžká práce. Lepidlo je velmi silné a navržené tak, aby nepustilo.
4. Při lepení tvrdého dřeva na betonovou desku může být vyžadována speciální bariéra proti vlhkosti. To také zvýší náklady na materiál a pracovní sílu při instalaci, zatímco bariéra proti vlhkosti pro plovoucí podlahy je mnohem levnější.
5. Lepené podlahy jako materiál jsou levnější než plovoucí.
6. Větší množství dekorů, než u plovoucích podlah. Bohužel technologie click-click omezuje design a navíc ne z každého druhu dřeva je možný vyrobit plovoucí podlahu.
Doufáme, že vám tento článek pomohl pří výběru podlahy. Pokud byste měli nějaké otázky, které se týkají plovoucích nebo lepených, napište je do komentářů. Rádi vám odpovíme.
Čerpejte inspiraci a rady každý týden
Přinášíme prověřené tipy a rady, které zaručeně fungují a stojí za vyzkoušení a nejen ze světa podlah. Novinky v technologiích a ze všech oblastí staveb.