Cena za metr podlahové krytiny krát počet metrů podlahové plochy místnosti totiž není vše, co v případě realizace podlahy zaplatíte. Cena podlahy podlahy je závislá především na jejím typu. Podle něj se zpravidla liší také i způsob přípravy podkladu a také instalace podlahové krytiny.

Někde je zapotřebí podklad perfektně připravit, jindy může cenu navýšit použití různých podložek nebo lepidla. Je dobré započítat i dokončovací práce, lakování, broušení, voskování či obvodové nebo podlahové lišty. A proto se v daném článku podíváme, z čeho všeho se skládá cena pokládky nové podlahy.

Demontáž staré podlahy

Pokud máte starou podlahu, tak je potřeba ve většině případu ji demontovat, před tím, něž se začne pokládka nové. Ale pozor: ne vždycky se musí demontovat stará podlaha. Jsou případy, kdy se pokládá nová podlaha rovnou na novou, např. to lze provést s plovoucí podlahou.

Nezapomeňte, že odstraněnou krytinu potřebujete také nějak zlikvidovat. Podlaháři vždycky nabízí danou možnost. Doporučujeme klientům, aby tuto možnost využili, a tak šetřili naši přírodu i nevyházeli starou podlahu do obyčejného koše na odpad.

Demontáž staré podlahy

Dle ceníku řemesel na trhu můžeme najít následující ceny:

 • Demontáž plovoucí podlahy: 23 – 35 Kč za m2
 • Demontáž parket a prkené podlahy: 45 – 80 Kč za m2
 • Demontáž koberce nebo PVC podlahy: 25 – 30 Kč za m2
 • Demontáž vinylové podlahy: 37-45 Kč za m2
 • Demontáž soklových lišt: 10-15 Kč za m
 • Odvoz odpadu a úklid: 500 – 2500 Kč (zaleží na množství toho odpadu)

Příprava podkladu před pokládkou podlahy

Příprava podkladu před pokládkou podlahy, pokládka podlahy

Proces odstraňování jakékoli existující podlahy může poškodit podklad. I když si možná nemyslíte, že je to problematické – “že to bude pokryto vaší novou podlahou, a je to” – ve skutečnosti to tak je. Dokonce i menší prach může nechat vaši novou podlahu skřípat a poskakovat při každém kroku. Proto vyrovnání podkladu je zásadní.

Příprava podkladu zabraňuje skřípání nové podlahy nebo dokonce i poškození podlahy zespodu.

Na trhu můžeme najít následující ceny příprav podkladu:

 • Vyrovnání podkladu samonivelační stěrkou: 40 – 150 Kč za m (záleží na hloubce vyrovnání)
 • Vyrovnání podkladu osb deskou: 245 – 329 Kč za m2
 • Broušení betonu: 45 – 200 Kč za m2 (záleží způsobu a síle broušení)
 • Penetrace podkladu pod samonivelační stěrku: 12 Kč za m2
 • Vysátí podlahy: 10 Kč za m2

Pokládka podlahy

Poslední krok je pokládka podlahy. Vaše nová podlaha by měla být nějakou dobu v prostoru, kde se bude pokladat, aby se přizpůsobila konkrétní vlhkosti a teplotě vašeho domova. Tento proces může trvat až týden a půl. Instalace dřevěných podlah v extrémních teplotních obdobích, jako je léto nebo zima, může být chybou bez příslušných preventivních opatření a může ovlivnit vzhled a dojem podlahy. Instalační by měl provést příslušná opatření během extrémních teplot.

Správná pokládka podlahy není jenom o umístění prvních několika desek. Nesprávná pokládka podlahy může převést k tomu, že vaše podlaha bude mít mezery a nebude rovnoměrná. Navíc z důvodu, že váš domov není jen jedno velké náměstí, podlaháři musejí vědět, jak obejít stěny, větrací otvory a dveře a jak udělat přechody na různé typy podlah v jiných místnostech. Pouze roky zkušeností s instalací podlah mohou vyřešit tyto složitosti. Zkušení instalatéři by měli mít dlouholeté zkušenosti a znalosti, aby zajistili správné položení každého kusu podlahy.

Na trhu můžeme najít následující ceny pokládky:

 • Pokládka mirelonové podložky: 10 – 15 Kč za m2
 • Pokládka parotěsné fólie včetně přelepení: 10 – 15 Kč za m2
 • Pokládka kročejové izolace: 45 – 55 Kč za m2
 • Pokládka dřevěné plovoucí podlahy (se zámkem): 160 – 200 Kč za m2
 • Pokládka dřevěné plovoucí podlahy (celoplošné lepení): 200 – 265 Kč za m2
 • Pokládka dřevěné podlahy (lepení): 227 – 290 Kč za m2
 • Pokládka vinylové podlahy se zámkem: 150 – 200 Kč za m2
 • Pokládka vinylové podlahy – lepení: 200 – 300 Kč za m2
 • Pokládka PVC (volně): 120 – 140 Kč za m2
 • Pokládka PVC (celoplošné lepení): 170 – 200 Kč za m2
 • Lištování: 95 – 160 Kč za m

Příklad neboli vypočet pokladky podlahy

Často se na nás obrací lidí, kteří potřebují 50 m2 nové podlahy. Takže zkusíme spočítat, kolik by nás stalo vyměnit podlahu na 50 m2.

Demontáž

Např. jsme měli staré parkety, a teď pokládáme nové vícevrstvé lepené podlahy. Demontáž by nás stala 3000 Kč (60 Kč x 50 m2). Odvoz a recyklace parket 2000 Kč. 

Příprava podkladu

Po demontáže jsme zjistili, že poklad je dost zaprášený a bohužel je potřeba vyrovnání podkladu: za strojní broušení celkem zaplatíme cca 6000 Kč (120 Kč x 50 m2), plus k tomu případná penetrace 600 Kč (12 Kč x 50 m2),

Pokládka podlahy

Podklad je hotový a ideální, teď můžeme pokládat naši vícevrstvou lepenou podlahu. Lepení by nás stalo 12 500 Kč (250 Kč x 50 m2) a k tomu bychom chtěli zařídit i zvukovou izolaci, např. z korku: 3500 (70 Kč x 50 m2).

Lištování

Lišty nesmí chybět, ale musíme se podívat na ten prostor, jestli je jednoduchý a má formu obdélníku nebo je do kulatá a složitý. Pro jednoduchý vypočet vezmeme jednoduchý prostor, kde bude použito 28 metrů lišt. Instalace lišt vyjde na 1624 Kč (58 Kč x 28 m).

Celkem pokládka 1 m2 nám vyjde cca na 584 Kč nebo celkově 29225 Kč, a to bez materiálů.

Čerpejte inspiraci a rady každý týden

Přinášíme prověřené tipy a rady, které zaručeně fungují a stojí za vyzkoušení a nejen ze světa podlah. Novinky v technologiích a ze všech oblastí staveb.

  Nemějte obavy, spam také nenávidíme! Můžete se kdykoli odhlásit.

  Napsat komentář

  Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *